Η CNP Ζωής, μέλος του Γαλλικού Πολυεθνικού Ασφαλιστικού Ομίλου CNP ASSURANCES, στηρίζει την ανάπτυξή της, στην Ελληνική αγορά, στη μεγάλη τεχνογνωσία του Ομίλου που ανήκει και στις ισχυρές, διακριτές, τοπικές της δυνάμεις.

Στο πλαίσιο υλοποίησης της στρατηγικής ανάπτυξής της, η CNP ΖΩΗΣ επιθυμεί να στελεχώσει την ομάδα της με άτομο δυναμικό και φιλόδοξο για τη θέση του Λειτουργού Τμήματος Αναλογιστικής & Αντασφαλειών (Κωδικός Θέσης 001/GR).

Κύρια Καθήκοντα θέσης:

  • Υπολογισμός των τεχνικών προβλέψεων της εταιρίας υπό την οδηγία Φερεγγυότητα ΙΙ (Solvency II) και Φερεγγυότητα Ι (Solvency I)
  • Σύνταξη τριμηνιαίων και ετήσιων αναφορών του Τμήματος προς τις Εποπτικές Αρχές.
  • Εκπόνηση στατιστικών και αναλογιστικών μελετών του χαρτοφυλακίου της Εταιρίας γιακαθορισμό τεχνικών παραδοχών και υποθέσεων υπό το πλαίσιο της οδηγίας Φερεγγυότητα ΙΙ
  • Σύνταξη αντασφαλιστικών λογαριασμών / Διαχείριση των αντασφαλιστικών συμβάσεων της Εταιρίας
  • Σύνταξη μηνιαίων αναφορών για σκοπούς MIS
  • Τεχνική προετοιμασία και εισηγήσεις για νέα προϊόντα της Εταιρίας
  • Εφαρμογή των νέων κανονισμών από την Ευρωπαϊκή Ένωση (PRIIPs, GDPR, IDD)

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο Ανώτατης Εκπαίδευσης σε Μαθηματικά / Στατιστική / Αναλογιστική Επιστήμη
  • Εξαίρετη γνώση της Αγγλικής γλώσσας, τόσο στην προφορική όσο και στη γραπτήεπικοινωνία
  • Εξαίρετη γνώση Η/Υ και διαδικτυακών εφαρμογών (Word/Excel etc)

Πρόσθετα Προσόντα:

  • Μεταπτυχιακό σε Στατιστική ή Αναλογιστική Επιστήμη
  • Σχετική εμπειρία στον ασφαλιστικό κλάδο θα θεωρηθεί ως επιπρόσθετο προσόν
  • Άλλα ακαδημαϊκά ή επαγγελματικά προσόντα, συναφή με τον ασφαλιστικό κλάδο ή/και τοπεριεχόμενο της θέσης εργασίας

Ικανότητες/Γνώσεις:

  • Εξαιρετικές αναλυτικές ικανότητες
  • Πολύ καλές οργανωτικές και επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Ομαδικό πνεύμα συνεργασίας
  • Πολύ καλή διαχείριση χρόνου και ικανότητα να ενεργεί βάσει στενών χρονοδιαγραμμάτων
  • Ευελιξία και προσαρμογή στις αλλαγές

Οι απολαβές θα είναι αναλόγως προσόντων και εμπειρίας και θα περιλαμβάνει ένα ελκυστικό πακέτο μισθού και παροχών καθώς και ευκαιρίες για επαγγελματική ανέλιξη σε ένα σταθερό και γεμάτο προκλήσεις εργασιακό περιβάλλον.

Παρακαλούμε όπως αποστείλετε το βιογραφικό σας σημείωμα, αναγράφοντας τον Κωδικό Θέσης 001/GR, στην ηλεκτρονική διεύθυνση careers@cnpgreece.com το αργότερο μέχρι τις 11 Ιουλίου 2018.

Θα γίνει επιλογή των αιτήσεων και οι επικρατέστεροι υποψήφιοι θα κληθούν σε προσωπική συνέντευξη.

Όλες οι αιτήσεις θα τύχουν εμπιστευτικού χειρισμού.

CNP ΖΩΗΣ_ΑΓΓΕΛΙΑ_ACTUARIAL & REINSURANCE DEPT.