Κωδικός Θέσης: Προγραμματιστής INF01

Η INFOLYSiS, εταιρία πληροφορικής με έδρα την Αθήνα, επιθυμεί να προσλάβει προγραμματιστές (software engineers) για τηνπεραιτέρω στελέχωση του τμήματος έρευνας και ανάπτυξης, το οποίο δραστηριοποιείται σε ανταγωνιστικά ερευνητικά έργα πληροφορικής (εθνικής και ευρωπαϊκής χρηματοδότησης) με στόχο την ανάπτυξη νέων προϊόντων.

H INFOLYSiS είναι από τις πρώτες Ελληνικές εταιρίες πληροφορικής που δραστηριοποιήθηκαν στην ανάπτυξη chatbot εφαρμογών σε δημοφιλείς πλατφόρμες επικοινωνίας (Viber, Facebook Messenger, Skype) για την αυτοματοποίηση συγκεκριμένης υπηρεσίας. Η INFOLYSiS έγινε ευρέως γνωστή για την υλοποίηση του πρώτου Viber chatbot παραγγελιοληψίας για λογαριασμό γνωστής αλυσίδας εστίασης στην Ελλάδα (link), ενώ είναι η πρώτη ελληνική εταιρία που πιστοποιήθηκε από το Viber για την κατασκευή chatbots (Viber for Business Partner).

Αρμοδιότητες θέσης:

  • Καθορισμός τεχνικών προδιαγραφών και απαιτήσεων καινοτόμων εφαρμογών και υπηρεσιών βάσει συγκεκριμένων σεναρίων χρήσης
  • Σχεδίαση και προτυποποίηση με χρήση κατάλληλων εφαρμογών (mockup design)
  • Υλοποίηση καινοτόμων εφαρμογών και υπηρεσιών πληροφορικής με χρήσημοντέρνων τεχνολογιών
  • Χρήση test automation tools
  • Χρήση collaboration tools για software development
  • Συμμετοχή σε project meetings, συνέδρια, ημερίδες, εκθέσεις, workshops, εντόςκαι εκτός Ελλάδος, με σκοπό την συμβολή σε τεχνικά θέματα
  • Συνεργασία με τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας του έργου

Απαιτούμενα προσόντα:

  1. Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ Θετικών Επιστημών ή Πληροφορικής
  2. Πολύ καλή γνώση και αποδεδειγμένη εμπειρία προγραμματισμού σε περιβάλλον Java, Python, Web τεχνολογιών (Javascript, PHP κλπ.), διαδικτυακών υπηρεσιών (REST κλπ)
  3. Γνώσεις πλατφορμών εικονικοποίησης Docker ή/και υπολογιστικού νέφους (e.g.Openstack).
  4. Εμπειρία στη χρήση εργαλείων version control (git, svn) και issue tracking
  5. Εξοικείωση με agile μοντέλα σχεδιασμού και ανάπτυξης λογισμικού
  6. Εμπειρία δύο (2) ετών σε ανάλογη θέση ως προγραμματιστής σε ανταγωνιστικά
    ερευνητικά έργα πληροφορικής ευρωπαϊκής χρηματοδότησης (H2020 ICT)
  7. Άριστη ικανότητα επικοινωνίας σε γραπτό και προφορικό λόγο ελληνικά/αγγλικά
  8. Ευελιξία συμμετοχής σε ταξίδια εσωτερικού και εξωτερικού
  9. Υπευθυνότητα, προσοχή στη λεπτομέρεια, καλές επικοινωνιακές δεξιότητες,ομαδικό πνεύμα, ικανότητα για ανεξάρτητη εργασία, τήρηση προθεσμιών

Επιθυμητά προσόντα:

  1. Μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης στη Πληροφορική με έμφαση στον προγραμματισμό
  2. Εμπειρία στους τεχνολογικούς/ερευνητικούς τομείς των Software Defined Networking (SDN), Network Functions Virtualization (NFV) και Orchestration (Kubernetes, OSM)
  3. Εμπειρία προγραμματισμού σε περιβάλλον Linux
  4. Αποδεδειγμένη εμπειρία/portfolio (πχ GitHub)

Όλοι οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν βιογραφικό με την ένδειξη «Προγραμματιστής INF01», στη διεύθυνση: hr@infolysis.gr

INFOLYSiS_Κωδικός_Θέσης_προγραμματιστής_INF01