Sales Representative (Ref. srp-u)

Αθήνα

Η Data Communication συγκαταλέγεται μεταξύ των μεγαλύτερων ελληνικών εταιριών με αντικείμενο τη παροχή επιχειρησιακού λογισμικού, περιλαμβάνοντας ευρεία γκάμα ERP, CRM και HRM λύσεων, ενώ παράλληλα κατέχει την ηγετική θέση στην αγορά λογισμικού για λογιστικά γραφεία από το 1987.

Η στρατηγική μας σχέση με τη Microsoft έχει επισφραγιστεί από το 2006 με τη πιστοποίησή μας ως Microsoft Gold Partner. Έχουμε επανειλημμένως αναγνωριστεί στα Διεθνή Συνέδρια της Microsoft για την ισχυρή επιχειρηματική απόδοση και την αφοσίωσή μας στην παροχή εξειδικευμένων λύσεων βάσει των διαφοροποιημένων αναγκών των πελατών μας ενώ έχουμε τιμηθεί με την υψηλότατη πιστοποίηση “Certified for Microsoft Dynamics (CFMD)” για το Innovera ERP, την ελληνική έκδοση του Microsoft Dynamics NAV.

Η ομάδα μας αποτελείται από 115+ έμπειρα στελέχη που απασχολούνται στα κεντρικά μας γραφεία στην Αθήνα και στα δύο υποκαταστήματά μας σε Πάτρα και Θεσσαλονίκη. Έχουμε λάβει με υπερηφάνεια τις 5 διακρίσεις μας από το Great Place to Work Institute ως ένα από τα καλύτερα εργασιακά περιβάλλοντα στην Ελλάδα και την 1η μας διάκριση στα Best Workplaces Europe to 2016, που υπογραμμίζουν την επένδυση στους ανθρώπους μας, την έμπνευσή μας από εκείνους και την ομαδική προσπάθεια όλων μας με στόχο να προσφέρουμε υψηλής ποιότητας υπηρεσίες βελτιστοποιώντας την ικανοποίηση των πελατών μας.

Αρμοδιότητες

Ο Sales Representative διενεργεί τηλεφωνικές επικοινωνίες με υφιστάμενους και δυνητικούς πελάτες (επιχειρήσεις, εταιρίες πληροφορικής και λογιστικά γραφεία) με στόχο την ενημέρωσή τους για τα προϊόντα και τις υπηρεσίες της Εταιρίας.

Είναι εξοικειωμένος με τις εμπορικο-λογιστικές εφαρμογές, κατανοεί τις επιχειρηματικές διαδικασίες και μπορεί να εντοπίζει τις ανάγκες του συνομιλητή

του. Μέσα στα πλαίσια ειδικών ενεργειών προώθησης προϊόντων, επικοινωνεί τηλεφωνικά με πελάτες και δυνητικούς πελάτες με στόχο:

  • την ενημέρωση σχετικά με τα προϊόντα
  • την εξακρίβωση ενδιαφέροντος από την πλευρά του πελάτη ή του δυνητικού πελάτη
  • τον εντοπισμό ευκαιριών πώλησης ή την άμεση πώληση
  • τον προγραμματισμό συναντήσεων για τα στελέχη του τμήματος πωλήσεων

Προσόντα

  • 2-3 χρόνια εμπειρία στην τηλεφωνική προώθηση προϊόντων με έμφαση στον τομέα της πληροφορικής.
  • Επιθυμητή η εμπειρία στη διαχείριση και συντονισμό ομάδας τηλεφωνικών πωλήσεων
  • Πτυχίο στη Λογιστική, τα Οικονομικά ή συναφές αντικείμενο είναι επιθυμητό
  • Άριστες επικοινωνιακές και οργανωτικές δεξιότητες
  • Διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Πελατοκεντρική αντίληψη
  • Καλή γνώση χειρισμού Η/Υ

  • Καλή γνώση Αγγλικών

Προσφέρουμε

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών

  • Εξαιρετικό εργασιακό περιβάλλον (5 διακρίσεις στο διαγωνισμό Best Workplaces Hellas και 1 διάκριση στο διαγωνισμό Best Workplaces Europe)
  • Συνεχή εκπαίδευση
  • Ιδιωτική ιατρική ασφάλιση

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να στείλουν αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα στο e-mail:

jobs@datacomm.gr (αναγράφοντας τον κωδικό θέσης: srp-u)