ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ – ΚΕΝΤΡΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ

507

Ίδρυμα Θεμιστοκλή & Δημήτρη Τσάτσου – Κέντρο Ευρωπαϊκού Συνταγματικού Δικαίου επιθυμεί να προσλάβει

ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

Κωδικός Θέσης PROJ0522

Περιγραφή θέσης

  • Διαχείριση διεθνών και κοινοτικών έργων: συντονισμός και υλοποίηση δράσεων, κατάρτιση αναφορών προόδου, επικοινωνία με αρμόδιους φορείς
  • Συντονισμός υποβολής προτάσεων αναπτυξιακών προγραμμάτων: εντοπισμός προγραμμάτων, εύρεση εταίρων, συντονισμός υποβολής εθνικών και ευρωπαϊκών προγραμμάτων (πχ EC Grants, Horizon, ΕΣΠΑ, EuropeAid Technical Assistance projects)

Εκπαίδευση

Ο υποψήφιος θα πρέπει να διαθέτει πτυχίο οικονομικών ή κοινωνικών επιστημών και να χειρίζεται άριστα την αγγλική γλώσσα. Επίσης θα ληφθούν υπόψη τα ακόλουθα:

  • Μεταπτυχιακός τίτλος
  • Άριστη γνώση χειρισμού ηλεκτρονικών υπολογιστών

Εμπειρία

Ο υποψήφιος θα πρέπει να διαθέτει τουλάχιστον τριετή εμπειρία στη διαχείριση συγχρηματοδοτούμενων έργων.

Ειδικότερα:

  • Γνώση των διαδικασιών κοινοτικών διαγωνισμών
  • Εμπειρία στην υλοποίηση διακρατικών έργων
  • Εμπειρία στη διαχείριση κοινοτικών έργων στην Ελλάδα
  • Ικανότητα εργασίας υπό αυστηρά χρονοδιαγράμματα
  • Άριστη ικανότητα επικοινωνίας και συνεργασίας με διεθνείς ομάδες επιστημόνων

Επιπλέον προσόντα που θα εκτιμηθούν:

  • Πιστοποίηση διαχείρισης έργων ή αποδεδειγμένη εμπειρία στη διαχείριση κοινοτικών έργων
  • Δυνατότητα για ταξίδια μικρής διάρκειας εντός Ευρώπης

Η θέση προσφέρει:

  • Θέση πλήρους απασχόλησης με έδρα την Αθήνα
  • Δυνατότητα συνεργασίας με επιστήμονες διεθνούς κύρους

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να αποστείλουν αναλυτικό βιογραφικό στα αγγλικά, συνοδευόμενο από επιστολή ενδιαφέροντος στα αγγλικά, στο projects@cecl.gr έως τις 10 Μαΐου 2022.

Όλα τα βιογραφικά θα συλλεχθούν και θα αξιολογηθούν με απόλυτη εχεμύθεια και διακριτικότητα. Τα βιογραφικά θα παραμείνουν στη βάση δεδομένων του Ιδρύματος για διάστημα 6 μηνών.