JUNIOR BUSINESS ANALYST – TOYOTA

285

Θέση Εργασίας – Junior Business Analyst

Η Toyota Ελλάς είναι μέλος του Πολυεθνικού Ομίλου Inchcape Plc, που εκπροσωπεί στην Ελλάδα τα προϊόντα Τoyota και Lexus της Toyota Motor Corporation για περισσότερα από 30 χρόνια, παρέχοντας την απόλυτη εμπειρία στους πελάτες της. Η Inchcape Plc αποτελεί έναν από τους μεγαλύτερους ανεξάρτητους Ομίλους εταιρειών εμπορίας αυτοκινήτων διεθνώς.

Κατέχοντας επί σειρά ετών το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς σε ό,τι αφορά τις ταξινομήσεις νέων αυτοκινήτων, θέτει ως στρατηγική προτεραιότητά της την πλήρη αξιοποίηση του κύκλου ζωής των οχημάτων, δημιουργώντας τη Διεύθυνση Μεταχειρισμένων Αυτοκινήτων (Used Cars Business).

Σκοπός της Διεύθυνσης είναι η τροφοδότηση του εξουσιοδοτημένου δικτύου αντιπροσώπων (B2B) με αξιόπιστα μεταχειρισμένα οχήματα με στόχο την περαιτέρω ανάπτυξη της δραστηριότητας και την ανταπόκρισή τους στις απαιτήσεις των καταναλωτών και τις σύγχρονες ανάγκες μετακίνησης.

Η Διεύθυνση Μεταχειρισμένων Αυτοκινήτων αναζητά Junior Business Analyst.

Κύριες αρμοδιότητες:

  • Ανάλυση των βάσεων δεδομένων της Διεύθυνσης με στόχο τη βελτιστοποίηση του σχεδιασμού και τον εμπλουτισμό τους
  • Διερεύνηση της δυνατότητας διασύνδεσης κρίσιμων πηγών πληροφορίας
  • Δημιουργία αυτοματοποιημένων αναφορών για την παροχή άμεσης και ακριβούς πληροφόρησης προς τη διοίκηση
  • Αξιοποίηση δεδομένων σχετικών με (ενδεικτικά) την εμπορική αξία των αυτοκινήτων, το κόστος απόκτησης και το ποσοστό κερδοφορίας, το στάδιο διεκπεραίωσης κάθε αγοράς/πώλησης και τη δυναμική των προμηθευτών και των εταιρικών πελατών με στόχο τη δημιουργία αποτελεσματικών αναφορών

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Κάτοχος συναφούς προπτυχιακού/μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών
  • Πολύ καλή γνώση εφαρμογών MS Office, ιδιαίτερα Excel
  • Γνώσεις στατιστικής ανάλυσης και ανάλυσης δεδομένων-δημιουργίας αυτοματισμών
  • Ανεπτυγμένη εμπορική αντίληψη και αναλυτική σκέψη

Παροχές:

  • Μηνιαίος μισθός
  • Μηνιαίες διατακτικές (tickets)

**Η θέση εργασίας αφορά Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου διάρκειας 3ων μηνών**

Μπορείτε να εκδηλώσετε το ενδιαφέρον σας μέσω του συνδέσμου: Υποβολή Βιογραφικού