ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ & ΔΙΚΤΥΩΝ (IT SYSTEM & NETWORK ENGINEER) ΚΩΔΙΚΟΣ ΘΕΣΗΣ: ISNE-0921

579

Η ADAPTIT A.E, κορυφαίος System Integrator και πάροχος εξοπλισμού υποδομής τηλεπικοινωνιακών δικτύων στην Ευρώπη αναζητά να προσλάβει:

Μηχανικός Πληροφοριακών Συστημάτων & Δικτύων (IT System & Network Engineer) Κωδικός θέσης: ISNE-0921

Κύρια Καθήκοντα και Ευθύνες

  • Σχεδιασμός, εφαρμογή, βελτιστοποίηση & υποστήριξη πολύπλοκων συστημάτων πληροφορικής και ασφάλειας δικτύου
  • Εγκατάσταση, διαχείριση, αντιμετώπιση προβλημάτων και προσαρμογή δρομολογητών, διακοπτών, τείχους προστασίας, συστημάτων πρόληψης εισβολών και εφαρμογών παρακολούθησης δικτύου.
  • Διαχείριση συστήματος αποθήκευσης δεδομένων και διαχείριση βάσης δεδομένων (Exchange Server, EBS/ESS)
  • Διαχείριση τηλεφωνικών συστημάτων IP, δρομολογητών, σημείων πρόσβασης και συσκευών τηλεφώνου IP.
  • Διαμόρφωση συστημάτων ασφαλείας, ανάλυση απαιτήσεων ασφαλείας και προτάσεις βελτιώσεων
  • Εγκατάσταση νέου υλικού δικτύου/υπολογιστή, Εφαρμογών και λογισμικού υπολογιστών
  • Έγκαιρη απάντηση στα αιτήματα των χρηστών
  • Παρακολούθηση της κατάστασης των αδειών για όλο το λογισμικό που είναι εγκατεστημένο σε υπολογιστές και διακομιστές
  • Ανάπτυξη σχεδίων δοκιμών, σχεδίων εφαρμογής & χρονοδιαγραμμάτων έργων πληροφορικής

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πανεπιστημιακό πτυχίο στην Πληροφορική, την Επιστήμη των Υπολογιστών ή σε σχετικό τομέα. Πτυχίο MSc στην Πληροφορική ή σχετικό τομέα θα θεωρηθεί ως προσόν.
  • 1-2 χρόνια εμπειρίας ως Διαχειριστής Συστήματος & Δικτύου ή Μηχανικός Συστήματος & Δικτύων Πληροφορικής
  • Εμπειρία με βάσεις δεδομένων, δίκτυα (LAN, WAN) και διαχείριση επιδιορθώσεων
  • Η γνώση της ασφάλειας του συστήματος και της δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας/ανάκτησης δεδομένων θα θεωρηθεί ως πλεονέκτημα
  • Δεξιότητες διαχείρισης έργου
  • Οποιεσδήποτε πρόσθετες πιστοποιήσεις (CCSP, CCDA, CCNA, CCNP, Virtualization platforms) θα θεωρηθούν ως σημαντικό πλεονέκτημα
  • Αυτοπαρακινούμενοι και προσανατολισμένοι στα αποτελέσματα με ικανότητα αντιμετώπισης αυστηρών χρονοδιαγραμμάτων
  • Εμπειρία σε μεθοδολογίες όπως λειτουργικά συστήματα, γλώσσες δέσμης ενεργειών, βάσεις δεδομένων (MSSQL, MySQL, MariaDB) κ.λπ.
  • Εξειδίκευση στις βέλτιστες πρακτικές ασφάλειας των Windows και Linux
  • Γνώση της υποδομή δικτύου (δεδομένα και IP), δηλαδή δρομολόγηση, τείχος προστασίας, ACL, TCP/IP, WLAN, επίπεδα δικτύου OSI
  • Εμπειρία σε τεχνολογίες δικτύωσης, εναλλαγής και δρομολόγησης IP
  • Εμπειρία σε πρωτόκολλα διαδικτύου και δικτύου
  • Άριστη χρήση της αγγλικής γλώσσας
  • Εκπληρωμένη στρατιωτική θητεία (εφαρμόζεται σε άνδρες υποψήφιους)

Επιθυμητά επιπλέον προσόντα

  • Γνώση για λύσεις IPS (Intrusion Prevention System), DAM (Database Activity Monitoring) και Firewall
  • Εμπειρία σε προηγμένες λύσεις ασφάλειας (Deep Packet Inspection, Privilege Access Management, Security

    Security and Event Management)

  • Γνώση τεχνολογιών και πρωτοκόλλων Layer 7, όπως HTTP, DNS, SSL, Web & App Servers, Load Balancers, Content/Application Delivery Network (CDN), HTTP Streaming, Mobile Site/Application Acceleration, 3-Tier Architectures

Απαραίτητες Ικανότητες

  • Άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες, αναλυτική και κριτική σκέψη
  • Ομαδικό πνεύμα
  • Ικανότητα εργασίας σε ένα γρήγορο, εξελισσόμενο και δυναμικό περιβάλλον και πρόθυμος να προσαρμοστεί στις νέες τεχνολογίες και εργαλεία
  • Δυνατότητα εργασίας υπο συνθήκες πίεσης και αυστηρών χρονικών περιορισμών.

Προσφέρεται δυναμική πορεία καριέρας & ανταγωνιστικό πακέτο παροχών.
Για να υποβάλετε αίτηση για αυτήν τη θέση, στείλτε το βιογραφικό σας στο hr@adaptit.gr παραθέτοντας τον κωδικό θέσης.