ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ CREATURES & ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΑΝΑΓΚΩΝ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΠΑΡΚΟΥ ΠΑΤΡΩΝ

856

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ & ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΑΡΚΟ ΠΑΤΡΩΝ

Πληροφ.: κ. Διονυσία Μυλωνά
Τ.: 2610-911.550, F: 2610-994.106 E-mail: info@psp.org.gr

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

για την πρόσληψη έκτακτου Προσωπικού
στο πλαίσιο της υλοποίησης συγχρηματοδοτούμενου έργου CREATURES & για την κάλυψη αναγκών του Επιστημονικού Πάρκου Πατρών

προσκαλεί όλους τους ενδιαφερόμενους να υποβάλλουν αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πλήρωση μίας (1) θέσης έκτακτου Προσωπικού για την θέση:

Έκτακτο Προσωπικό Διοικητικής, Οικονομικής και Λογιστικής κατεύθυνσης για την υλοποίηση Συγχρηματοδοτούμενου Έργου CREATURES & για την κάλυψη αναγκών του Επιστημονικού Πάρκου Πατρών (με κωδικό θέσης FinAdmin_20.06) με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, πλήρους απασχόλησης.

Σκοπός– Κύριες Αρμοδιότητες και Καθήκοντα:

  • Οικονομική – Διοικητική παρακολούθηση του έργου (σύνταξη αναφορών οικονομικού αντικειμένου, συνεισφορά στην φυσικού αντικειμένου, επικοινωνία με εταίρους και διαχειριστικές αρχές, σύνταξη φακέλων πιστοποιήσεων δαπανών, την τήρηση των συμβατικών υποχρεώσεων του έργου κλπ.)
  • Εκπόνηση μελετών, αναλύσεων, στρατηγικών σχεδίων, οδηγών καλών πρακτικών του έργου
  • Διοργάνωση εκδηλώσεων, εκπαιδευτικών ημερίδων, διαγωνισμών, συναντήσεων εταίρων έργων, ημερίδων διάχυσης και ενημέρωσης αποτελεσμάτων έργου
  • Διαχείριση Πρωτοκόλλου ΕΠΠ, χειρισμός τηλεφωνικού κέντρου
  • Τιμολόγηση, καταχωρήσεις παραστατικών στο πρόγραμμα λογιστικής υποστήριξης, κωδικοποίηση ΕΓΛΣ, επιμερισμός δαπανών – μισθοδοσιών έργων.
  • Παρακολούθηση και συμφωνία λογαριασμών όπως π.χ. προμηθευτών, πελατών, αξιογράφων, τραπεζικών λογαριασμών κ.ο.κ.
  • Μηνιαία Reports σε συνεργασία με την Διοίκηση (Cash Flow-Budgeting)
  • Συμμετοχή στην διαδικασία του ετήσιου ελέγχου των οικονομικών καταστάσεων σε συνεργασία με τον Ορκωτό Λογιστή
  • Επικοινωνία και διεκπεραίωση των υποχρεώσεων του ΕΠΠ με τις αρμόδιες Δημόσιες Υπηρεσίες, Τραπεζικά Ιδρύματα κλπ.
  • Παρακολούθηση, ενημέρωση και εφαρμογή των απαιτήσεων της εθνικής και κοινοτικής νομοθεσίας και διατάξεων
  • Παρακολούθηση και τήρηση αρχείου, συμβάσεων προσωπικού, σύνταξη και παρακολούθηση συμβάσεων προμηθευτών – πελατών
  • Προετοιμασία δικαιολογητικών και τεχνικών – οικονομικών προσφορών για συμμετοχή σε διαγωνισμούς
  • Εκτέλεση διαδικασιών Προμηθειών, Δημιουργία και Υλοποίηση Διαγωνισμών Δημοσίων συμβάσεων (χρήση της πλατφόρμας ΕΣΗΔΗΣ, ΚΗΜΔΗΣ, ΔΙΑΥΓΕΙΑ)
  • Σύνταξη και Τήρηση αρχείου πρακτικών Δ.Σ. και Γ.Σ., μέριμνα περί δημοσιότητας ΓΕΜΗ

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο ή δίπλωμα Ανώτερης ή Ανώτατης Σχολής της ημεδαπής ή αναγνωρισμένο ισότιμο τίτλο σπουδών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής, με ειδίκευση στα Οικονομικά, τη Λογιστική και τη Διοίκηση Επιχειρήσεων.
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον τεσσάρων (4) ετών σε αντίστοιχη θέση και κατά προτίμηση σε Δημόσιο Φορέα.
  • Τουλάχιστον 3 έτη εμπειρία στη διαχείριση Ευρωπαϊκών και Εθνικών ερευνητικών έργων και συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων με σχετικό αντικείμενο απασχόλησης.
  • Πολύ καλή γνώση Αγγλικής γλώσσας.
  • Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ και εφαρμογών γραφείου (MS-Office) και Προγραμμάτων Λογιστικής τήρησης βιβλίων Γ’ κατηγορίας.

Επιθυμητά Προσόντα:

  • Μεταπτυχιακό Τίτλο Σπουδών της ημεδαπής ή αναγνωρισμένο ισότιμο τίτλο σπουδών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής συναφές με το αντικείμενο της θέσης.
  • Κάτοχος άδειας άσκησης επαγγέλματος Λογιστή-Φοροτεχνικού Α Τάξης.
  • Πολύ καλή γνώση Ε.Λ.Π. & Φορολογικής Νομοθεσίας, Σύνταξη Φορολογικών
  • Δηλώσεων, Ισολογισμών & Οικονομικών καταστάσεων.
  • Πολύ καλή γνώση εργατικής και ασφαλιστικής νομοθεσίας, καλός χειρισμός ηλεκτρονικού συστήματος Εργάνη, έκδοση Μισθοδοσίας.
  • Εμπειρία στη διοργάνωση εκδηλώσεων, εκπαιδευτικών ημερίδων, διαγωνισμών, συναντήσεων εταίρων έργων, ημερίδων διάχυσης και ενημέρωσης αποτελεσμάτων.

Τόπος εργασίας: Πάτρα, η Έδρα της εταιρείας

Εκτιμώμενη διάρκεια σύμβασης: Μέχρι 24 μήνες, με δοκιμαστική περίοδο τριών μηνών, με δυνατότητα ανανέωσης έως τη λήξη του έργου. Η διάρκειά της δύνανται να επεκταθεί χωρίς τη διενέργεια νέας Πρόσκλησης, μέχρι την ημερομηνία λήξης του έργου.

Περισσότερες Πληροφορίες